Kolekcja

• Paweł Althamer, Youssouf Dara, Toguna, 2011

Toguna to projekt będący efektem współpracy Pawła Althamera z afrykańskim rzeźbiarzem Youssufem Darą. Jest konsekwencją wieloletniej fascynacji Althamera kulturą Dogonów, afrykańskiego ludu zamieszkującego południowo-środkowe Mali w Afryce Zachodniej. Althamer postanowił zaprosić Darę do Warszawy ze specjalną misją – wzniesienia „społecznej architektury” w oparciu o afrykańską tradycję. Istotnym miejscem dla ludów dogońskich jest bowiem toguna – drewniana wiata o grubym dachu, oparta na rzeźbionych kolumnach, miejsce spotkań i narad męskich mieszkańców wioski. Toguna, która powstała przy Parku Bródnowskim, jest nie tylko potencjalnym miejscem społecznej integracji, ale może pełnić też prozaiczną funkcję przystanku autobusowego.

Rok powstania: 2011
Technika: rzeźba: drewno, słoma